Flere valgkretser og partier var representert på den første samlingen av Endringstid.
Endringstid er vårt nye program for unge vestlandspolitikere. Gjennom våren samler vi kandidater fra ulike partier fra alle fire valgkretsene på Vestlandet. Neste samling er i Stavanger.
Særlig kjekt er det for oss at to av deltakerne, Ida Lutro og Alexander Papas, allerede er Initaitiv Vest-alumni og tidligere deltakere på Vestlandsakademiet. De står nå på henholdsvis 2. plass for SV og 8. plass for Høyre i Hordaland.
Vi har mye til felles. Derfor må vi også møtes.
Akkurat som høyre/venstre-aksen, er sentrum/periferi en grunnleggende skillelinje i politikken. Denne Rokkan-kunnskapen formidlet Kjetil Evjen godt på samlingen vi arrangerte i går for unge stortingskandidater på Vestlandet. Og med det formidlet han også formålet med samlingen: Det er mye som forener vestlandspolitikere selv om de står på hver sine sider av andre skalaer.
Bergen Næringsråd stilte opp som en god samarbeidspartner for oss. Etter lunsj var vi i deres lokaler, der både de, Eviny og Equinor snakket om energipolitikk og utfordringer for næringslivet i Bergensregionen og på Vestlandet.
Programmet
- Maritim virksomhet og vestlandspolitikken, v/ Sigvald Sveinbjørnsson, Maritime Bergen
- Sentrum/periferi og politiske skillelinjer v/ Kjetil Evjen, UiB
- Omstilling, sentralisering og frigjøring – Vestlandet i brytningstid, v/ Mathias Fischer, Initiativ Vest
- Dette er viktig for næringslivet i Bergensregionen, v/ Johannes Magnus, Bergen Næringsråd
- Kraftsituasjonen på Vestlandet, v/ Arne Andreas Riisnes, konserdirektør ny energi og industrielle partnerskap i Eviny
- Havvind og grønn omstilling, v/ Christina Schieldrop, direktør i Equinor Fornybar
Deltakerne på samlingen var
- Lise May Sæle (Høyre, Hordaland)
- Ida Lutro (Høyre, Hordaland)
- Alexander Papas (SV, Hordaland)
- Sanna Rana (H, Rogaland)
- Solveig Vik (Ap, Rogaland)
- Julia Eikeland (Ap, Rogaland)
- Morten Sandanger (Ap, Rogaland)
- Stig Even Lillestøl (Frp, Sogn og Fjordane)
Mathias Fischer og Ingrid Wågen